První český dům vytištěný na 3D tiskárně je díky Brand-Techu inteligentní

Inovace První český dům vytištěný na 3D tiskárně je díky Brand-Techu inteligentní


Co je prvok?

Prvok od Buřinky je první dům v ČR, který je kompletně vytištěný na 3D tiskárně. Jedná se o nevídaný projekt, který posouvá hranice stavebnictví u nás, a Brand-Tech je u toho.

Stejně jako ostatním nemovitostem, i Prvokovi zařídí Brand-Tech komplexní službu vzdáleného dohledu a chytrého řízení celého domu.

Role brand-techu

  • Řízení vzduchu – vytápění, chlazení a větrání
  • Hlídání stavu nádrží s vodou (pitná, užitková, odpadní)
  • Řízení osvětlení a provozu Prvoka
  • Spotřeby elektřiny a vody na dálku

zdroj vizualizací: Scoolpt a Prvok od Buřinky


Jak jsme připravovali Prvoka?

I pro Brand-Tech se jedná hned z několika důvodů o unikátní projekt. Každé naše řešení je projektované na míru, ale u Prvoka od Buřinky se přeci jen jednalo o větší výzvu, protože to není ledajaký rodinný domek.

Nejprve si shrňme, co všechno Brand-Tech zajišťuje: náš inteligentní systém řídí kompletní vzduchotechnický systémvytápění, chlazení, větrání. Oproti klasické kanalizaci funguje Prvok od Buřinky na systému nádrží – svoji nádrž má pitná, užitková a odpadní voda. Stav jejich hladiny taktéž hlídá náš chytrý systém. Dále zajišťujeme rozvod elektroinstalace včetně osvětlení a v neposlední řadě vzdálený dohled nad spotřebou vody a elektřiny.

V čem je to jiné?

Hlavní rozdíl tkví v tom, že všechny naše systémy musí být možné rozložit. Prvok od Buřinky totiž vznikne ve výrobní hale a až poté se po částech stěhuje na místo. V tu chvíli už musí obsahovat všechny naše komponenty. Elektroinstalaci a vzduchotechniku jsme se rozhodli schovat do střechy, protože ta jediná zůstává při přesunu v celku. Zbylé stěny se rozdělí na tři části a přesouvají se zvlášť. Když to řekneme jednoduše – místo obvyklého zasekávání rozvodů do stěny jsme museli vymyslet zcela nové řešení.

Inteligentní Prvok

Moc nás těší, že můžeme spolupracovat s autory projektu Prvok od Buřinky – firmou Scoolpt a Buřinkou od Stavební spořitelny České spořitelny. Ti dali Prvokovi tělo, náš inteligentní systém Kobra dá tomuto prvnímu domu vytištěnému na 3D tiskárně mozek – stane se z něj inteligentní dům.


zdroj videa: Scoolpt

Kontaktní formulář